Įstatinio kapitalo didinimas: ar „mažųjų“ akcininkų teisės apsaugotos?
Įstatinio kapitalo didinimas yra svarbus veiksnys, lemiantis bendrovės finansinį stabilumą ir gebėjimą konkuruoti rinkoje. Lietuvoje ši procedūra yra griežtai reglamentuojama teisės aktų, siekiant užtikrinti sąžiningumą ir skaidrumą tarp akcininkų. Įstatinio kapitalo didinimas ne tik padidina bendrovės patrauklumą kreditoriams ir investuotojams, bet ir gali turėti reikšmingų pasekmių bendrovės valdymo struktūrai.
Teisinis pagrindas
Lietuvoje bendrovių įstatinio kapitalo didinimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymas (toliau – ABĮ). Bendrovės įstatinis kapitalas didinamas visuotinio akcininkų susirinkimo sprendimu (ABĮ 49 str. 1 d.).
Sprendimų priėmimo tvarka
Visuotinis akcininkų susirinkimas sprendimą dėl įstatinio kapitalo priima kvalifikuota balsų dauguma, kuri negali būti mažesnė nei 2/3 visų susirinkime dalyvaujančių akcininkų akcijų suteikiamų balsų (ABĮ 28 str. 1 d. 10 p.), nebent bendrovės įstatuose numatyta didesnė nei 2/3 kvalifikuota balsų dauguma sprendimams dėl įstatinio kapitalo didinimo priimti (ABĮ 28 str. 3 d.).
Didžiųjų akcininkų sprendimų galia
Esant situacijai, kai susijusių „didžiųjų“ akcininkų turimos akcijos šiems suteikia 2/3 balsų (kvalifikuotą balsų daugumą) – šie gali vien jų balsų dėka priimti sprendimą didinti bendrovės įstatinį kapitalą. Kai susijusiems „didiesiems“ akcininkams turimos akcijos suteikia 3/4 balsų, šie gali priimti sprendimą atšaukti visiems akcininkams pirmumo teisę įsigyti bendrovės naujai išleidžiamų akcijų (ABĮ 28 str. 2 d.). Tokiu atveju visų iki įstatinio kapitalo didinimo buvusių akcininkų turėtų akcijų skaičius proporcingai mažėja atsižvelgiant į tai, kiek buvo išleista naujųjų.
Bendrovės organai ir jų kompetencija
Bendrovės įgyja civilines teises, prisiima pareigas ir jas įgyvendina per savo organus – visuotinį akcininkų susirinkimą ir vienasmenį (bendrovės vadovas) arba kolegialų (valdyba) valdymo organą (ABĮ 19 str. 1 d., 2 d.). Atsižvelgiant į ABĮ 20 str. reglamentuojamą visuotinio akcininkų susirinkimo kompetenciją, darytina išvada, kad visuotinis akcininkų susirinkimas turi teisę spręsti dėl svarbiausių bendrovės veiklos klausimų.
Sprendimų teisėtumo patikrinimas
Siekiant užtikrinti tiek bendrovės, tiek su jos veikla susijusių asmenų (dalyvių, kreditorių) interesus, įstatyme įtvirtinama visuotinio akcininkų susirinkimo priimtų sprendimų teisėtumo patikrinimo galimybė – teisė nuginčyti visuotinio akcininkų susirinkimo sprendimus, remiantis įstatyme nustatytais pagrindais (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2015-09-21 nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-482-687/2015).
Įstatinio kapitalo didinimas priežastys ir pasekmės
Įprastai praktikoje bendrovės įstatinis kapitalas didinamas bendrovės konkurencingumui rinkoje stiprinti – juk bendrovė, turinti didelį įstatinį kapitalą, yra žymiai patrauklesnė kreditoriams ir kitiems kontrahentams nei bendrovė, turinti tik minimalų įstatinį kapitalą. Deja tam tikrais atvejais bendrovės „didieji“ akcininkai įstatinio kapitalo didinimą naudoja tik kaip įrankį pašalinant bendrovės smulkiuosius akcininkus iš bendrovės valdymo. Juk juridinio asmens dalyviams suteikiamos teisės (dalyvio teisės bendrovės valdyme) tiesiogiai priklauso nuo turimos visų akcijų dalies procento, o padidinus įmonės įstatinį kapitalą ir išpirkus padidintą įstatinį kapitalą – atitinkamai mažėja „mažųjų“ akcininkų turimų akcijų dalis.
„Mažųjų“ akcininkų teisių gynybos būdai ir sunkumai
Teisės aktai ir gynybos būdai
Civilinio kodekso (toliau – CK) 2.82 str. 4 d. nustatytais atvejais ieškinį dėl bendrovės organų sprendimų negaliojimo gali pareikšti akcininkai, kreditoriai, bendrovės vadovas, valdybos ir stebėtojų tarybos nariai ar kiti įstatymuose numatyti asmenys ne vėliau kaip per 30 dienų nuo dienos, kurią ieškovas sužinojo arba turėjo sužinoti apie ginčijamą sprendimą (ABĮ 19 str. 10 d.). Teisės aktai nenumato „mažiesiems“ akcininkams galimybės ginti savo teises ar teisėtus interesus prieš pažeidimo padarymą (pažeidimo prevencija).
„Mažųjų“ akcininkų gynybos būdai:
- Teisė prašyti teismo paskirti įmonės veiklos tyrimą (CK 2.124 str.). Šią teisę turi vienas ar keli akcininkai, kurių turimų ar valdomų akcijų nominali vertė yra ne mažesnė kaip 1/10 įstatinio kapitalo (CK 2.125 str. 1 d. 1 p.). Įmonės veiklos tyrimo metu ekspertai nustatinėja ar juridinis asmuo veikia tinkamai – netinkama veikla reiškia CK 2.86 str., 2.87 str. nuostatų, kurios taikomos tiek valdymo organo nariui individualiai, tiek valdymo organui in corpore, pažeidimą.
- Teisė kreiptis į teismą su išvestiniu ieškiniu (ABĮ 16 str. 1 d. 5 p.). Akcininkai gali prašyti atlyginti bendrovei žalą, kuri susidarė dėl vadovo ir valdybos narių pareigų nevykdymo ar netinkamo vykdymo. Akcininkas ar akcininkų grupė paduoda ieškinį teismui įmonės vardu, reikalaudami atlyginti nuostolius bendrovei.
- Teisė ginčyti akcininkų susirinkimo sprendimus, prieštaraujančius bendrovės/kreditorių interesams. Nors ši akcininkų interesų gynybos priemonė yra populiariausia, vis tiek akcininkai susiduria su tam tikrais sunkumais:
- Senaties terminas. Ieškinio senaties terminas ginčyti bendrovės visuotinio akcininkų susirinkimo sprendimus yra vienas iš trumpiausių – ne vėliau kaip per 30 dienų nuo dienos, kurią ieškovas sužinojo arba turėjo sužinoti apie ginčijamą sprendimą (ABĮ 19 str. 10 d.).
- Įrodinėjimo pareiga. „Mažasis“ akcininkas turi įrodyti, kad įstatinio kapitalo didinimas buvo nesąžiningas ir/arba nulemtas nesąžiningų pagrindinio akcininko/akcininkų ketinimų, kadangi sprendimas didinti įmonės įstatinį kapitalą pats savaime nėra kreditoriaus interesus pažeidžiantis veiksmas (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-7-522/2004).
Teismų praktika
Teismų praktikoje pripažįstama, jog įstatinio kapitalo didinimas yra pirmiausiai teigiamas veiksmas. Norint paneigti šią prezumpciją – tai turi būti įrodyta.