Mokymai atsigręžia prieš darbuotoją

Reikalauti atlyginti išlaidas, patirtas keliant darbuotojo kvalifikaciją, galima tik tuomet, jeigu darbuotojas išeina iš darbo savo iniciatyva ir ne dėl ligos.

Jeigu darbuotojas nutraukia darbo sutartį be svarbios priežasties, jis įsipareigoja atlyginti išlaidas, kurias darbdavys patyrė jį mokydamas. Mindaugas Šimkūnas, advokato Mindaugo Šimkūno kontoros advokatas, pažymi, jog dažnam darbdaviui atrodo, kad ši Darbo kodekse įrašyta nuostata pati savaime suteikia teisę reikalauti iš darbuotojo atlyginti šias išlaidas. Tačiau tai klaidinga nuomonė.
“Norint turėti galimybę pareikalauti iš atleidžiamo darbuotojo atlyginti jo mokymui skirtas išlaidas, tokią sąlygą reikia numatyti darbo sutartyje”, – sako p. Šimkūnas.
Pati susitarimo forma nėra reikšminga. Tai gali būti tiek atskira sąlyga pačioje darbo sutartyje, tiek didesnės apimties sutarties priedas.
Ponas Šimkūnas perspėja, kad ir nutraukus darbo sutartį darbdavys ne visada gali tikėtis susigrąžinti minėtas išlaidas. “Šalys gali susitarti dėl išlaidų atlyginimo tik tuo atveju, kai darbuotojas nutraukia darbo sutartį savo iniciatyva ir be svarbių priežasčių”, – sako p. Šimkūnas. Prie svarbių priežasčių priskiriama liga, invalidumas, taip pat aplinkybės, kai darbdavys nesilaiko sutarties. Įstatymas neužsimena, ar darbdavys gali reikalauti atlyginti išlaidas, skirtas kvalifikacijai kelti, jeigu darbo sutartį dėl darbuotojo kaltės nutraukia darbdavys.

“Būdamas kaltas darbuotojas turėtų kompensuoti darbdavio išlaidas, tai būtų teisinga pozicija”, – įsitikinęs p. Šimkūnas.

Nors apie tokią padėtį kodekse nerašoma, ji galėtų būti aptarta sutartyje. Tame pačiame susitarime reikėtų aptarti galimybę darbdaviui išskaityti šias išlaidas iš darbuotojo darbo užmokesčio prieš atsiskaitant su juo. Tačiau iš darbuotojo atlyginimo galima išskaičiuoti tik tokius nuostolius, kurie neviršija vieno mėnesio darbo užmokesčio. Jei darbuotojas neatlygina kvalifikacijos kėlimo išlaidų geruoju, belieka kreiptis į teismą. Tokiems ginčams nustatytas trejų metų senaties terminas.

Žymos: , ,

Ginčo teismingumas tarptautinio krovinio vežimo atveju (CMR kovencija v. Reglamentas „Briuselis Ibis“)

Lietuvos Aukščiausiasis teismas 2024-09-05 priėmė transportininkams svarbią nutartį, kurioje paaiškino, jog esant tarptautinio vežimo sutartiniams santykiams sprendžiant dėl ginčo teismingumo ne visais atvejais gali būti taikomos CMR konvencijoje numatytos teismingumo taisyklės.

Plačiau

Šeimos ir sutuoktinio paveldėjimo teisė

Šeimos ir paveldėjimo teisė apima vedybų, skyrybų, santuokoje įgyto turto padalijimo ir santuokos nutraukimo teisinių pasekmių sutartis bei klausimus dėl mirusio asmens palikto turto paveldėjimo. Mes padedame paruošti, sudaryti ir įregistruoti tokias sutartis. Konsultuojame savo klientus visais šeimos ir paveldėjimo teisės klausimais. Kokiais šeimos ir sutuoktinio paveldėjimo teisės klausimais suteiksime jums konsultacijas? Planuojant sudaryti santuoką […]

Plačiau

Ne laiku išduotos tachografo kortelės – ar galima gauti kompensaciją?

Advokatas Mindaugas Šimkūnas su žurnalistu Vadim Volovoj kalbėjosi apie situaciją, kai 2023 m. dėl Lietuvos transporto saugos administracijos uždelsimo išduoti naujos kartos tachografo korteles Lietuvos vežėjai galėjo patirti nuostolių, kas tokius nuostolius galėtų sudaryti, kaip juos apskaičiuoti, taip pat kam ir kokiu būdu būtų galima pareikšti reikalavimus dėl tokių nuostolių atlyginimo. Kviečiame susipažinti su Lietuvos vežėjų sąjungos inetnetinėje svetainėje https://vezejas.eu patalpintu straipsniu šia tema.

Plačiau
Žemėlapis